nasza historia

NIEZALEŻNE BIURO PROJEKTOWE

WiRan jest firmą świadczącą usługi z zakresu badań i rozwoju (B+R jako usługa, ang. R&DaaS). Obsługujemy zarówno klientów europejskich i amerykańskich. Jesteśmy biurem projektowym hardware i dysponujemy sprawdzonymi rozwiązaniami w technologii RF, wiedzą telemetryczną i tą z zakresu badań EMC. Rozwiązania projektowe WiRan można znaleźć w różnych branżach – kosmicznej, wojskowej, kolejowej, przemysłowej i IoT. Nazwa naszej firmy WiRan jest skrótem od „Wireless Range Systems”.  Od samego początku WiRan działa w sektorze usług opartych na wiedzy (ang. Knowledge-Intensive Business Service – KIBS).

doświadczeni inżynierowie + zaawansowany sprzęt
= wysokiej jakości produkty IoT

2002 – 2004

Historia WiRan (Wireless Range Systems Poland) rozpoczyna się w 2002 roku, wraz z powstaniem firmy Microwaves Solution. 2002-2004: Ściśle współpracujemy z amerykańską firmą MicroLab FXR w zakresie projektowania i prototypowania diplekserów, triplekserów i dzielników mikrofalowych.

2004 – 2006

Rozszerzenie współpracy o firmy spoza Polski. Współpracujemy z firmami z Niemiec (tj. Spinner GmbH) w zakresie strojenia i testowania filtrów telewizyjnych wysokiej mocy; ze Szwecji (Avitec AB / obecnie część Cobham Wireless) w zakresie strojenia, testowania oraz napraw repeaterów, a także produkcji sprzęgaczy kierunkowych i dzielników mikrofalowych. Kontynuujemy współpracę z MicroLab na rynku amerykańskim i rozpoczynamy współpracę z innym amerykańskim partnerem – Microwaves R&D. Świadczymy usługi w zakresie usługi projektowania diplexerów oraz produkcji diplexerów i sprzęgaczy kierunkowych.

2004 – 2006
2005 – 2010

2005: Zmieniamy nazwę naszej firmy na Pro Microwave Sp. z o.o., a Spinner GmbH staje się naszym większościowym udziałowcem. 

2006: Kolejna zmiana nazwy firmy, tym razem na Spinner Polska Sp. z o.o.. Obecnie jesteśmy biurem projektowym bawarskiej firmy Spinner GmbH.

2006-2010: Nasz zespół z powodzeniem realizuje kilkanaście projektów, które uzupełniają portfolio produktowe firmy Spinner GmbH w Niemczech.

2010 – 2011

2010: W połowie roku staliśmy się samodzielną jednostką z wyłącznie polskim kapitałem o nazwie WiRan Sp. z o.o. 

2011 – stajemy się importerem komponentów mikrofalowych z USA i Azji. W dalszym ciągu świadczymy usługi w zakresie projektowania RF dla klientów europejskich.

2010 – 2011
2013 – 2015

2013: Przenosimy nasze laboratorium i powierzchnie biurowe do nowej lokalizacji w obrębie Trójmiasta – do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni (PPNT Gdynia)

2013: Rozwijamy i zaczynamy prowadzić własne laboratorium testowe komponentów mikrofalowych i systemów dedykowanych.

2014 – 2015: Wykonujemy pierwsze usługi rekonfiguracji laboratoriów operatorskich dla kluczowych klientów w Europie, takich jak T-Mobile, Orange i laboratoria operatorów Nokii.

2015 – 2016

2015-2019: WiRan rośnie zarówno pod względem liczby projektów, posiadanych zasobów, jak i zatrudnienia

2015: Z powodzeniem realizujemy nasze pierwsze projekty dla klientów na rynku wojskowym i kolejowym.

2016: Pierwszy projekt kosmiczny dla ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej). Umowa o partnerstwie z firmą Element Metech – WiRan zostaje przedstawicielem firmy Element Metech na polskim rynku. Element Metech jest liderem rynku w zakresie testowania, kontroli i certyfikacji urządzeń pomiarowych.

2015 – 2016
2017 – 2019

2017: WiRan zostaje operatorem Pracowni Elektronicznej ELAB w PPNT w Gdyni. WiRan wkracza w przestrzeń IoT. Rozpoczynamy pracę nad produktami z rynku IoT, ustanawiając markę SEZO. Startujemy z naszym drugim projektem dla ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej).

2018: Nasz zespół z powodzeniem realizuje projekt w ramach inkubatora technologicznego Deutsche Telekom „hubraum”.

2019: Nasz zespół pomyślnie kończy drugi projekt dla ESA i rozpoczyna pracę nad trzecim projektem ESA/ESTEC.

2019 – dzisiaj

2019: Wprowadzamy na rynek pierwsze produkty z własnej linii produktów IoT (SEZO), pozycjonowane na rynku jako urządzenia telemetryczne.
2020 – zespół WiRan pracuje ciężko i z dużą dozą entuzjazmu, ponieważ uruchamiamy trzyletni projekt, którego efektem będzie wprowadzenie na niską orbitę czterech komponentów systemu radiowego WiRan.

2019 – dzisiaj

POZNAJ NASZ ZESPÓŁ

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZYMI USŁUGAMI

DLACZEGO WSPÓŁPRACA Z NAMI?

WiRan - laboratoria EMC w Gdyni

Co czyni WiRan tak wyjątkowym? Zacznijmy od początku – infrastruktura laboratoryjna. WiRan posiada własne laboratoria, wyposażone w zaawansowany sprzęt do przeprowadzania testów, w tym klatkę Faradaya i komorę klimatyczną

Jeśli chodzi o badania EMC i projektowanie hardware, możesz na nas liczyć. Od urządzeń testujących (analizatory sieci, oscyloskopy, multimetry i pikoamperomierze, generatory funkcyjne, uniwersalny system do napraw komponentów elektronicznych QFP i BGA, przenośny miernik pasywnych intermodulacji) po najwyższej klasy oprogramowanie z zakresu projektowania hardware. Pozwala nam to na profesjonalne przeprowadzenie Twojego projektu B+R od etapu weryfikacji pomysłu do pierwszego działającego prototypu. W naszym nowoczesnym laboratorium oferujemy pomiary EMC, które zapewniają i optymalizują jakość Twoich produktów.

Pierwszorzędny sprzęt pomiarowy i przestrzeń laboratoryjna znajdują się tutaj, na miejscu, w biurach WiRan. Czyni nas to niezależnymi d podwykonawców, co z kolei eliminuje ryzyko dla Państwa jako naszego klienta. WiRan jest firmą B2B świadczącą usługi z zakresu B+R dla krajowych i międzynarodowych klientów w sektorach kosmicznym, morskim, kolejowym, przemysłowym i IoT.

WiRan - szybkie prototypowanie produktów IoT i projektowanie RF
Rosnący w szybkim tempie rynek i coraz krótsze cykle życia produktów sprawiają, że czas wprowadzenia produktu na rynek (ang. Time to Market) staje się coraz ważniejszym aspektem. Dlaczego time-to-market jest tak ważny? Spadek tradycyjnego cyklu życia produktu – w wielu branżach – oznacza, że wymiana usługi lub linii produktów co około dwa lata jest obecnie praktycznie normą. 

Ponadto, jeśli przedsiębiorstwo nie jest w stanie sprawnie wprowadzić swojego produktu na rynek ryzykuje, że konkurencja okaże się szybsza, a innowacyjność i atrakcyjność planowanego produktu gwałtownie zmniejszy się. Czas wprowadzenie produktu na rynek (TTM) jest jednym z atutów firmy WiRan. Jako dostawca usług R&D (R&DaaS) jesteśmy w stanie zrealizować Twój projekt od etapu 1 (projekt specyfikacji technicznej) do etapu N (działający prototyp) w odpowiednio krótkim czasie. Jesteśmy ekspertami w dziedzinie projektowania radiowego, a nasze doświadczenie w tym zakresie sięga już dwóch dekad. Aby uzyskać więcej szczegółów na temat prototypowania IoT i projektowania RF, prosimy o kontakt.

WiRan - szybkie prototypowanie produktów IoT i projektowanie RF
WiRan - projektowanie RF design, eksperci telemetrii

Jeśli chodzi o tworzenie elektroniki, wiedza na temat systemów wbudowanych, projektowania układów i prototypowania urządzeń jest niezbędna. WiRan jest ekspertem w dziedzinie projektowania urządzeń RF od prawie 20 lat. Projektujemy i produkujemy urządzenia elektroniczne, które wytwarzają lub wykorzystują sygnały w paśmie radiowym, od 2002 roku. Aby uzyskać więcej szczegółów, proszę zapoznać się z historią naszej firmy. WiRan jest kompleksowym dostawcą rozwiązań związanych z technologią częstotliwości radiowych dla klientów z takich branż jak kolejowa, wojskowa, IoT (LoRa, LoRaWan, NB-IoT i LTE-M) oraz kosmiczna (tj. Europejska Agencja Kosmiczna). 

Mimo, że projektowanie układów analogowych nie ma już większego znaczenia w rozwoju urządzeń elektronicznych, ich znajomość jest wciąż korzystna jeśli chodzi o prototypowanie urządzeń elektronicznych. WiRan oferuje kondycjonowanie sygnału, izolację galwaniczną, izolację analogową (zarówno dla sygnałów wysokich jak i niskich częstotliwości oraz niskoszumnych przetworników i wzmacniaczy DC/DC). WiRan jest oficjalnym przedstawicielstwem firmy Exova w Polsce. WiRan oferuje również szkolenia w Polsce w zakresie PIM (Pasywna Intermodulacja), a także szkolenia z zakresu propagacji fal dla pilotów samolotów bezzałogowych (UAV).