przemysł kosmiczny 

PARTNER EUROPEJSKIEJ AGENCJI KOSMICZNEJ

Od 2016 roku realizujemy projekty dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Projektujemy, prototypujemy i produkujemy sprzęt kosmiczny (komunikacja nanosatelitarna). Przykładami są S-Band Diplexer i X-Band Diplexer. Jesteśmy członkiem Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmicznego

WiRan jest kompleksowym dostawcą rozwiązań RF, założonym w 2002 roku. Zobacz historię firmy TUTAJ. Nasz zespół inżynierów RF HW i Firmware posiada doświadczenie na takich rynkach jak lotniczy, wojskowy, kolejowy i IoT – ze szczególnym uwzględnieniem systemów komunikacji bezprzewodowej.

Nasze biuro projektowe zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych od pomysłu do działającego prototypu wraz z dedykowanymi testami w celu zapewnienia wymaganej jakości produktu. Nasz zespół inżynierów współpracuje z klientami i konsultuje się z nimi podczas procesu rozwiązywania problemów EMC.

Moduły radiowe w paśmie S i X to dwa przykłady kompetencji WiRan w realizacji projektów z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).

WSPÓŁPRACA Z EUROPEJSKĄ AGENCJĄ KOSMICZNĄ

współpraca z ESA - WiRan

| WiRan HW solutions |

satelitarne i naziemne moduły radiowe,
systemy testowe i komponenty RF,
dedykowana elektronika o wysokiej niezawodności,
✔ systemy dystrybucji sygnału RF.

 

| WiRan usługi |

✔ symulacje elektromagnetyczne
✔ projektowanie, prototypowanie, testowanie i pomiary urządzeń elektronicznych
EMC i testy środowiskowe

Europejska Agencja Kosmiczna - WiRan

| Technologie |

 

✔ TD 6 RF Payload and Systems
✔ TD 7 Electromagnetic Technologies and Techniques
✔ TD 8 System Design & verification
✔ TD 12 Ground Station System and Networks
Europejska Agencja Kosmiczna - WiRan

DIPLEXERY S-BAND ZAPROJEKTOWANE PRZEZ WiRAN

diplexery S-band dla satelit CubeSat - WiRan

Diplexery S-band zaprojektowane i wykonane przez WiRan zapewniają komunikację full-duplex dla transmisji danych i TM&TC przy użyciu jednej anteny. Przeznaczone są do pracy w pasmach 2025-2110 i 2200-2290MHz.

W przemyśle kosmicznym najlepsze są te rozwiązania, które pozwalają na zminimalizowanie wymiarów i masy całkowitej urządzenia, biorąc pod uwagę wysokie koszty podnoszenia ładunku na orbitę.

WiRan wychodzi naprzeciw tym wyzwaniom, oferując diplexery S-band przeznaczone do pracy w pasmach 2025-2110 i 2200-2290 MHz.

Zastosowanie diplexerów pozwala na komunikację full-duplex dla transmisji danych, jak również TM i TC, przy wykorzystaniu jednej anteny; wysoka izolacja pomiędzy pasmami Rx i Tx pozwala na jednoczesną transmisję i odbiór bez konieczności martwienia się o zakłócenia pomiędzy kanałami.

diplexery S-band dla satelit - WiRan

Połączenie wysokiej jakości komponentów kosmicznych ze starannie zaprojektowanymi i dopracowanymi przez naszych inżynierów elementami pasywnymi pozwala na niezawodne działanie naszych diplexerów w jednym z najbardziej wymagających środowisk, czyli w przestrzeni kosmicznej.

Urządzenie zostało zaprojektowane specjalnie dla statków kosmicznych klasy U (CubeSat) – jego kompaktowe wymiary i zredukowana masa sprawiają, że doskonale nadaje się do instalacji w tak ograniczonej przestrzeni, jaką oferują satelity CubeSat. Wśród naszych produktów znajduje się również antena mikropaskowa w paśmie S, w pełni kompatybilna z naszym diplexerem.

UŁATWIONE POZNAWANIE KOSMOSU – DIPLEXER X-BAND

X-Band diplexer - WiRan engineering

W większości zastosowań CubeSat istnieje tylko komunikacja simpleksowa, z satelity na Ziemię. Po umieszczeniu na orbicie, nanosatelita zazwyczaj przekazuje tylko dane pomiarowe, bez jednoczesnej reakcji z Ziemi.

W innych przypadkach, dla pozostałych schematów komunikacji, istnieje potrzeba komunikacji dwukierunkowej, która może być pełnodupleksowa, gdy nanosatelita może transmitować (Tx) lub odbierać (Rx) dane w tym samym konkretnym momencie czasu. W tym przypadku do nawiązania łączności wystarczy tylko jedna antena.

Możliwość wykorzystania komunikacji full-duplex przy użyciu tej samej anteny dla TX i RX wymaga zintegrowania diplexera, który łączy pasma częstotliwości RX i TX w jednym połączeniu. Wiele zastosowań wymaga połączenia komunikacyjnego Ziemia – satelita i satelita – satelita w tym samym czasie. Swarm stają się coraz bardziej popularne.

X-Band diplexer - WiRan engineering
X-Band diplexer - produkt zaprojektowany przez WiRan

Diplexer WiRan X-Band zapewnia komunikację full-duplex dla transmisji danych i TM&TC przy użyciu jednej anteny. Diplexer WiRan X-Band przeznaczony jest do pracy w zakresach 7145-7235 i 8400-8500MHz obejmujących aplikacje SR i DS.

Nasze urządzenie wykorzystuje efektywną technologię SIW (Substrate integrated Waveguide). Pozwala ona na osiągnięcie niskich strat tłumienności, wysokich strat zwrotu i bardzo dużej izolacji pomiędzy RX i TX oraz kompaktowych rozmiarów i małej wagi urządzenia.

Diplexer został umieszczony na aluminiowej konstrukcji, która zapewnia wytrzymałość mechaniczną i jest gotowa do montażu na CubeSat. Nasze urządzenie zostało wyposażone w złącza SMA (SubMiniature wersja A) pozwalające na uniwersalne zastosowanie tego produktu.

X-Band diplexer - produkt zaprojektowany przez WiRan

WYŚLIJ ZAPYTANIE OFERTOWE

POZNAJ NASZ ZESPÓŁ

PROJEKTY

WiRan Sp. z o.o. realizuje projekt pt.:

„Podniesienie gotowości technologicznej produktów/komponentów systemów łączności na pasmo S oraz X WiRan do poziomu TRL 9”

dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Nr wniosku: POIR.01.01.01-00-0828/19

 

Cel projektu:

Głównym celem projektu jest przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych, który rezultatem będzie opracowanie zestawu czterech znacząco ulepszonych produktów w postaci komponentów lotnych do zastosowania w nano i mikrosatelitach – dupleksera na pasmo częstotliwości S, dupleksera na pasmo częstotliwości X, anteny na pasmo częstotliwości S oraz antena na pasmo częstotliwości X. Powyższe komponenty stanowić będą krytyczną część toru radiokomunikacyjnego nano i mikrosatelity.

Opracowana technologia będzie zgodna ze standardem ECSS-E-ST-50-05C i będzie wpisywać się w szerszą strategie polskiej branży kosmicznej.

Rezultaty projektu będą stanowić kompletny, opracowany w wyniku realizacji prac badawczo-rozwojowych, zestaw urządzeń (dwa dupleksery oraz dwie anteny), w ramach którego każde z urządzeń w razie potrzeby będzie mogło być również wykorzystywane samodzielnie. Rezultaty projektu będą mogły zostać stosowane z powodzeniem zarówno na pokładzie platformy HyperSat oraz innych satelitów krajowych, jak i zagranicznych, wykorzystujących łączność w pasmach częstotliwości S lub X.

Planowany efekt: Wdrożenie wyniku prac badawczych i rozwojowych do działalności firmy.

Wartość projektu:4 676 880,87 PLN

Wkład Funduszy Europejskich: 3 476 290,75  PLN

Portal Funduszy Europejskich | WiRan Sp. z o.o.

Jesteś studentem i interesuje Cię branża kosmiczna? Zapraszamy na staż w WiRan!

NAPISZ DO NAS

Polityka Prywatności WiRan